توضیحات

ثبات نسب

ثبات نسب زمانی که زن و مردی با هم ازدواج می‌کنند و پیوند زناشویی می‌بندند، به تولد هر فرزندی که ناشی از این ازدواج است، در اصطلاح حقوقی به آن نسب می‌گویند. در واقع اثبات نسب همان ارتباط خونی بین فرزندان و پدر و مادر است.

تعریف کلمه نسب 

در حقیقت نسب به معنی خویشاوندی و نژاد است. اما از نظر حقوقی نسب به معنای ارتباط میان دو نفر که یکی از آن‌ها از نسل دیگری باشد یا هر دو از یک نسل باشند، است. مانند رابطه فرزند و پدر یا رابطه خواهر و برادر.
دادگاه صالح اثبات نسب دادگاه رسیدگی به این موضوع بر عهده و در صلاحیت دادگاه خانواده است. زمانی که رای صادر می‌شود، می‌توان در دادگاه تجدید نظر استان نسبت به این رای اعتراض گذاشت. این دادگاه وظیفه بررسی به اثبات را دارد.
اثبات نسب

 

وجود یک رابطه نسبی

جهت اثبات نسب مشروع ابتدا باید رابطه زوجیت میان پدر و مادر ادعایی، اثبات گردد؛ زیرا در حقوق ایران به تبعیت حقوق اسلام، وجود رابطه زوجیت هنگام انعقاد نطفه شرط «نسب مشروع» تلقی می‌گردد.
همچنین باید شخص اثبات نماید که رابطه نسبی میان او و پدر و مادر ادعایی وجود دارد.

مهم ترین ادله اثبات نسب طفل

مهم ترین دلایل برای اثبت نسب سند ولادت یا شناسنامه، شهادت و امارات، اقرار، اماره فروش، امارات قضایی، آزمایش ژنتیکی (DNA) می باشد.

روش قانوني براي اثبات نسب

قانون‌گذار اماره قانوني را يكي از راه اثبات نسب مي‌داند در تعريف اماره قانوني مي‌توان گفت: عبارت از اوضاع و احوالي است.

احکام نسب ناشی از شبهه

هر زمان که یک مردی با یک خانمی نزدیکی کرده با این ذهنیت که بین ان ها رابطه ی زوجیت وجود دارد و در واقع این ذهنیت اشتباه بوده و رابطه ای وجود نداشته باشد به این عمل نزدیکی به شبهه یا وطی به شبهه می گویند.

حکام نسب ناشی از زنا

نسب ناشی از زنا ان زمانی محقق می شود که زن و مردی در هنگام زنا نطفه ای را می بندند . در این صورت به دلیل اینکه بین ان ها رابطه ی زوجیتی وجود نداشته و باهم بیگانه بودند.

حکام نسب ناشی از تلقیح مصنوعی

اگر نسب نسات گرفته از یک لقاح مصنوعی باشد که به خاطر ناباروری مرد و یا زن و یا هردوی ان ها باشد .
 از طریق تماس غیر جنسی و یا توسط دخالت متخصصین پزشکی با روش های مصنوعی لقاح را انجام داده باشد .

دعوای ا ثبا ت نسب

به طور کلی  نسب  به معنای خویشاوندی و نژاد است .
 بر اساس قانون  انواع نسب را می توان شامل نسب مشروع  نسب ناشی از وطی به شبهه  رابطه جنسی  بدون اطلاع از عدم وجود رابطه زوجیت  است .
 همچنین  نسب نامشروع  که ناشی از عمل زنا است، دانست .
بر اساس قانون ، صرفا فرزندانی که نسب آنها مشروع و قانونی است  می توانند از حقوق مقرر در قانون برای فرزندان مشروع یعنی ارث  استفاده کنند .

شرایط لازم برای ا ثبا ت نسب افراد

 به بررسی این موضوع پرداخته شد که دعوای چیست و در چه مواردی  می بایست برای برخورداری از حقوق قانونی فرزند  دعوی در دادگاه اقامه شود .
 اما در ارتباط با دعوای اثبات ، این سوال مطرح می شود که شرایط لازم برای اثبات نسب چیست و به عبارت دیگر  اگر فرزندی قصد داشته باشد در دادگاه  نسب مشروع خود را ثابت کند چه شرایطی باید وجود داشته باشد ؟
می بایست دادخواست اثبات را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی  به این دادگاه ارائه نماید و قاضی دادگاه خانواده ، را داشته و در صورت وجود شرایط لازم برای اثبات ، حکم مقتضی را صادر می کند .
همانطور که گفته شد  نخستین شرط دعوی رابطه زوجیت پدر و مادر است .
 اثبات رابطه زوجیت پدر و مادر   با ارائه هر سند و مدرکی امکان پذیر بوده و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد .
دومین شرط اثبات نسب ، اثبات نسب مادری است.
 مادر و فرزند  و هر مدرکی که ثابت کننده این موضوع باشد که زن  فرزندی به دنیا آورده و آن همان فرزندی است .
در حال حاضر  گواهی ولادت نوزادان یا گواهی صادره توسط پزشک و ماما  می تواند به عنوان مدارک لازم برای اثبات مادری  مورد استفاده قرار گیرد .

برای مشاوره با موسسه حقوقی دادنو با شماره همراه با شماره تماس 09127200310 پیام خود را بگذارید ، تا در کوتاه ترین زمان پاسخگو

شما باشیم . مجموعه حقوقی و داوری دادنو از وکلای خبره در خدمت شما عزیزان می باشد .

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اثبات نسب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.